کد خبر: ۹۶۶۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تکرار ادعاهای مداخله‌جویانه بلینکن در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر ایران
ظهارات ضد ایرانی و اتخاذ مواضعی علیه خواست و مطالبات تهران، نه تنها امری جدید نیست، بلکه در چند دهه گذشته در جریان بوده است. با این وجود، طی چند وقت اخیر شاهد هستیم که مقامات کاخ سفید با ناامید شدن از تسلیم ایران در برابر خواسته‌های آن‌ها برای احیای توافق هسته‌ای، شاهد هستیم که تهران بیش از هر زمان دیگری در مدار ایران هراسی کاخ سفید قرار گرفته است.
گروه سیاسی: اظهارات ضد ایرانی و اتخاذ مواضعی علیه خواست و مطالبات تهران، نه تنها امری جدید نیست، بلکه در چند دهه گذشته در جریان بوده است. با این وجود، طی چند وقت اخیر شاهد هستیم که مقامات کاخ سفید با ناامید شدن از تسلیم ایران در برابر خواسته‌های آن‌ها برای احیای توافق هسته‌ای، شاهد هستیم که تهران بیش از هر زمان دیگری در مدار ایران هراسی کاخ سفید قرار گرفته است. در این بین مقامات کاخ سفید در دو سطح داخلی و منطقه‌ای بر موج ایران هراسی جدید دمیده‌اند که مصادیق آن در ادامه گزارش ارائه خواهد شد.
تداوم مداخله در امور داخلی ایران و سخن‌گفتن پیرامون
دیروز –دوشنبه- وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی به تکرار اظهارات مداخله‌جویانه‌اش درباره اتفاقات اخیر ایران پرداخت. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه‌اش درباره اتفاقات اخیر ایران، در صفحه توییترش نوشت: بسیار نگران این هستم که طبق گفته‌ها، مقامات ایران در حال گسترش خشونت علیه معترضان، به ویژه در شهر مهاباد هستند. بلینکن در ادامه گفت: ما در عین حمایت از مردم ایران، به پاسخگو کردن کسانی که در این کار نقش دارند ادامه می‌دهیم.
اظهارات بلینکن در حالی مطرح می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اخیرا در واکنش به استانداردهای دوگانه مقامات غربی در زمینه مسائل حقوق بشری، در صفحه توییترش نوشت: سخنگوی وزارت خارجه ایران اخیرا در توییتی نوشت: شهادت و جراحت ۸ هزار ‌کودک در جنگ علیه ‌یمن و بازداشت بیش از ۷۵۰ و شهادت ۴۷ و جراحت ۱۶۴ کودک ‌فلسطینی طی سال ۲۰۲۲ توسط رژیم صهیونیستی، با حمایت مدعیان ‌ حقوق بشرو سکوت سازمانهای بین‌المللی رخ داد! یکی از اهداف جنگ رسانه ای و فشار سیاسی علیه ‌ایران، تطهیر جنایتکاران متحد آمریکاست.

طرح ادعای واهی ممانعت از حمله ایران به عربستان
در سطح دیگر، برت مک گورک، هماهنگ کننده شورای امنیت آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در اظهاراتی در نشست امنیتی منامه گفت که کشورش برای مقابله با تهدیدات قریب الوقوع در منطقه راهبردی و غنی از منابع انرژی تمرکز کرده است.
وی مدعی شد که نیروهای آمریکایی یک تهدید قریب الوقوع از سوی ایران را رصد، با آن مقابله و از انجام آن ممانعت کردند. مک گورک در ادامه مدعی شد که ایران برای حمله به عربستان آمده می‌شد و به احتمال زیاد این امر به دلیل همکاری امنیتی گسترده میان عربستان و آمریکا رخ نداد.
این مقام آمریکایی همچنین گفت که کشورش به دنبال ایجاد زیرساخت دفاعی دریایی و هوایی پیشرفته در خاورمیانه است. پیش از این مقامات آمریکایی و عربستانی در گفت‌وگو با روزنامه وال استریت ژورنال ایالات متحده مدعی شدند که ریاض و واشنگتن به دلیل دریافت اطلاعاتی مبنی بر اینکه ایران ممکن است در آینده نزدیک برای حمله به عربستان سعودی و عراق آماده شود، در وضعیت هشدار قرار گرفتند. وال استریت ژورنال ادعا کرده بود که ایران ممکن است به زودی به اهدافی در عربستان سعودی و شهر اربیل عراق حمله کند تا توجه افکار عمومی را از اعتراضات داخلی منحرف کند.
این ادعاها در شرایطی مطرح می‌شود که ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد گزارش منتشر شده در روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر تهدیداتی علیه یکی از کشورهای
منطقه و اتهامات بی پایه و اساس به جمهوری اسلامی ایران در این خصوص اظهار کرد: اینگونه خبرسازی های
مغرضانه از سوی برخی محافل غربی و صهیونیستی با هدف ایجاد فضای منفی علیه جمهوری اسلامی ایران
و تخریب روندهای مثبت جاری با کشورهای منطقه صورت می گیرد.
محکوم کردن حملات ایران به پایگاه تروریست‌ها در عراق
در سطحی دیگر آمریکایی‌ها در چند وقت اخیر، محکومیت حملات ایران به پایگاه گروههای تروریست در شمال عراق را به عنوان سطحی دیگر از پروژه نوین ایران هراسی در دستور کار قرار داده است.
فرمانده سنتکام در بیانیه‌ای دور جدید حملات سپاه پاسداران به مقر تروریست‌ها در اقلیم شمال عراق را «غیرقانونی» تلقی کرده و آن را محکوم کرد. به گزارش ایسنا، صفحه توییتر سنتکام با انتشار بیانیه مایکل اریک کوریلا، فرمانده سنتکام ( فرماندهی مرکزی نیروهای تروریستی آمریکا) در واکنش به دور جدید حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به مقر تروریست‌ها در اقلیم شمال عراق نوشت: ما حمله موشکی و پهپادی ایران در بامداد امروز به نزدیکی اربیل در عراق را محکوم می‌کنیم. فرمانده سنتکام در ادامه گفت که این حملات غیرنظامیان را به خطر اندخته، استقلال عراق را نقض کرده و امنیت و ثبات عراق و خاورمیانه را که به سختی به دست آمده است، به مخاطره می‌اندازد.
ادعای فرماندهی مرکزی نیروهای تروریستی آمریکا درباره این حملات در پی این مطرح می‌شود که سپاه نیوز گزارش داد، روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از آغاز حملات جدید موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه السلام برای انهدام مقرها و مراکز باقی‌مانده گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضد ایرانی مستقر در شمال اقلیم عراق خبر داد.
در این اطلاعیه آمده است: در ادامه انهدام مقرها و مراکز توطئه، استقرار، آموزش و سازماندهی گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضد ایرانی در اقلیم شمال عراق ، برخی از مقرهای باقی‌مانده مزدوران استکبار جهانی از ساعات اولیه بامداد امروز ( دوشنبه ) هدف دور جدید حملات موشکی
و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه السلام نیروی زمینی سپاه قرار گرفتند.
طی این حملات که در مناطقی در عمق اقلیم شمال عراق از جمله جژنیکان ، زرگوئیز و کوی سنجق انجام گرفت، ضمن انهدام اهداف مورد نظر ، ضربات و خسارت‌های سنگینی به تروریست‌ها وارد آمد.

نام:
ایمیل:
* نظر: