کد خبر: ۹۶۲۰
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
امیرعبداللهیان راهبرد جدید واشنگتن در قبال برجام را تشریح کرد
وزیر امور خارجه با بیان اینکه به طور مستمر با طرف آمریکایی پیام تبادل می‌کنیم، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند اعمال فشار کنند تا ما از خطوط قرمزمان در مذاکرات عبور کنیم. حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیات دولت دیروز چهارشنبه (25 آبان) گفت: آمریکا ریاکارانه عمل می‌کنند. به طور مستمر با طرف آمریکایی به تبادل پیام می‌پردازیم که آخرینِ آن در کمتر از ۷۲ ساعت گذشته بوده است‌.گروه سیاسی:وزیر امور خارجه با بیان اینکه به طور مستمر با طرف آمریکایی پیام تبادل می‌کنیم، گفت: آمریکایی‌ها می‌خواهند اعمال فشار کنند تا ما از خطوط قرمزمان در مذاکرات عبور کنیم.
حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه در حاشیه جلسه هیات دولت دیروز چهارشنبه (25 آبان) گفت: آمریکا ریاکارانه عمل می‌کنند. به طور مستمر با طرف آمریکایی به تبادل پیام می‌پردازیم که آخرینِ آن در کمتر از ۷۲ ساعت گذشته بوده است‌.
وی افزود: آمریکا به واسطه برخی وزرای خارجه به ما پیام‌هایی داده اند که برای برجام شتاب و عجله دارند، اما راب مالی ریاکارانه در مصاحبه با رسانه ها می‌گوید برجام در اولویت ما نیست و اشاره می‌کند به تحریکاتی که می‌خواهند نسبت به کف خیابان و اغتشاش در ایران داشته باشند. هدف آمریکایی ها هم کاملا روشن است می خواهند از این طریق اعمال فشار کنند تا ما از خطوط قرمزمان در مذاکرات عبور کنیم. آنچه که برای ما در مذاکره و تبادل پیام ها مهم است منافع ملیِ مردم عزیزمان است و از این مساله تخطی نخواهیم کرد.
امیر عبداللهیان تصریح کرد: برای عبور از تحریم‌ها در مسیر مذاکرات قویا به کارمان ادامه خواهیم داد؛ وظیفه دستگاه دیپلماسی است، برجام با همه ضعف و قوتی که دارد در مذاکراتی که در ماه‌های گذشته داشتیم توافق با همه طرف‌ها وجود دارد در صورتی که طرف‌های دیگر به تعهداتشان برگردند و برجام برای ما خوب کار کند از این فرصت و ظرفیت استفاده خواهیم کرد.
وی گفت: ما برای مذاکره مذاکره نکردیم برای نتیجه مذاکره کردیم؛ به آقای راب مالی و مقامات آمریکا توصیه می‌کنم دست از ریاکاری بردارند.
وزیر امور خارجه در مورد پاسخ ایران به قطعنامه احتمالی شورای حکام علیه ایران،گفت: پیام‌های لازم را به طرف‌های اروپایی داده‌ایم با برخی از وزرای خارجی اروپا از جمله آقای بورل مسئول عالی سیاست خارجی اروپا صحبت کرده‌ایم اگر اروپایی‌ها این مسیر غیرسازنده را متوقف نکنند با پاسخ متقابل اما مؤثر ما مواجه خواهند شد.
همچنین در پی دعوت حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، نشست هم اندیشی و تبادل نظر وزیر امور خارجه با رؤسا و نایب رئیسان گروه‌های دوستی مجلس شورای اسلامی با سایر کشورها، سه شنبه شب ۲۴ آبان ماه در محل وزارت امور خارجه برگزار شد.
در این نشست، رؤسا و نایب رئیسان گروه‌های دوستی مجلس شورای اسلامی در اظهاراتی ضمن تأکید بر ضرورت ارتقای دیپلماسی پارلمانی و استفاده از ظرفیت بالای آن در پیشبرد سیاست خارجی کشور، به بیان دیدگاه‌ها و ارائه راهکارهای پیشنهادی خود در این زمینه و نیز سایر موضوعات با اهمیت مرتبط با سیاست و روابط خارجی پرداخته و تعامل و هم افزایی بیشتر بین مجلس شورای اسلامی و دستگاه دیپلماسی را مورد تأکید قرار دادند.
وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست پیشنهادات و راهکارهای نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گروه‌های دوستی پارلمانی در خصوص ارتقای دیپلماسی پارلمانی را سازنده و واجد اهمیت ارزیابی و بر لزوم تقویت تعامل مستمر و مؤثر وزارت امور خارجه و نمایندگان مجلس و اعضای انجمن‌های دوستی پارلمانی با هدف تقویت کنشگری دیپلماسی پارلمانی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد.
امیرعبداللهیان همچنین در این نشست با تحلیل تحولات سیاسی بین‌المللی جاری و اشاره به فشار فزاینده و اعمال تحریم‌ها و دور تازه دسیسه پیچیده آمریکا و برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران، اقدامات دستگاه دیپلماسی کشور در راستای خنثی سازی این روند را تشریح کرده و خواستار بهره گیری بیشتر از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی در این راستا شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: