کد خبر: ۲۸۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شهاب حسینی با حضور در یک نشست رسانه‌ای در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر با اصحاب رسانه به گفت‌وگو نشست و بار دیگر از تحریم‌کنندگان جشنواره فجر به‌شدت انتقاد کرد.

شهاب حسینی با حضور در یک نشست رسانه‌ای در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر با اصحاب رسانه به گفت‌وگو نشست و بار دیگر از تحریم‌کنندگان جشنواره فجر به‌شدت انتقاد کرد.
به گزارش مهر، نشست خبری فیلم سینمایی «شین» به کارگردانی میثم کزازی و تهیه‌کنندگی شهاب حسینی از آثار اکران شده در بخش خارج از مسابقه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر بامداد یک‌شنبه ۲۰ بهمن در پردیس ملت برگزار شد.
شهاب حسینی: چهار سال است در «فجر» غایبم
شهاب حسینی سخنان خودرا در نشست خبری این گونه آغاز کرد: «من مطمئنم جلسه‌ای که امشب برگزار شده بخشی از آن مربوط به شین است نه همه آن. دوست دارم مطالبی را بگویم. بنی‌آدم اعضای یکدیگرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند. امکان ندارد در هیچ گوشه‌ای از این سرزمین اتفاق تلخی بیفتد و قلب ما به درد نیاید و رنجش را متحمل نشویم می‌خواهم از صمیم قلب با تمام داغداران وقایع اخیر همدردی کنم تفکیک هم نمی‌کنم.» وی افزود: «هر واقعه تلخی که رخ داده مایه تأسف و تأثر است اما بیش از این چه کاری از آدم بر می‌آید؟ من خیلی فکر کردم اما ادامه راه و زنده نگه داشتن یاد  آن عزیزان چاره ماست. حضور در جشنواره فجر برای من در بخش خارج از مسابقه، امتیاز ویژه نیست. چهار سال است اصلاً در جشنواره نبوده‌ام. دینی به این جشنواره ندارم که از آن دفاع کنم. من از چیز دیگری دفاع کردم؛ از وحدت بین مردم دفاع می‌کنم، از جدا نکردن طیف‌های مختلف. هر چقدر تلاش می‌شود تفرقه بیفتد، سعی می‌کنم از آن جلوگیری کنم. جشنواره فجر مثل هر جشنواره دیگری در دنیا یک امتیاز است. من با فیلم سازان جوان کار دارم.»
انتقاد از تفرقه‌افکنی کارگردان پیش‌کسوت
شهاب حسینی ادامه داد: «من برنمی‌تابم و نمی‌توانم ساکت بنشینم که یک استاد پیش کسوت سینما که هر سال برخورد ناراحت‌کننده با آثارش شده است، امسال فیلمی می‌سازد که می‌داند به آن هم واکنش منفی نشان خواهند داد و برای همین روغن ریخته را نذر امامزاده می‌کند و سنگ بنایی می‌گذارد که نتیجه آن جز تفرقه‌افکنی نیست و بقیه را در آمپاس اخلاقی می‌گذارد. این عین بی‌انصافی است. چرا یک نفر باید آن قدر آدم خودخواهی باشد که ملاحظه هیچ کس را نکند. این که به من می‌گویند به خاطر حمایت ات از جشنواره فجر، به شما امتیاز ویژه داده شده است تا فیلم ات در خارج از مسابقه اکران شود، می‌گویم خیر این‌طور نیست ما آدم‌های مدنی هستیم، سعی می‌کنیم از حقوق قانونی خود دفاع کنیم.» وی افزود: «ما طبق قانون فیلم را آوردیم فیلم‌های دیگر هم می‌توانستند درخواست حضور کنند، این جلسه هم به درخواست من بود، چراکه ظرف چند وقت گذشته یک طرفه حرف خورده‌ام. اگر قرار است یک بار از خودم دفاع کنم، بهتر است این جا باشد. ضرر را با ضرر جبران نمی‌کنم.» حسینی با اشاره به قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی افزود: «اگر ۱۷۶ عزیز را در سانحه از دست دادیم و این اتفاق وحشتناک رخ داده است این که این موضوع را سر یک سری نخبه دیگر خالی کنیم، شد راه حل؟! من همیشه به خاطر احترام به مخاطب با همکارانم درگیر شده‌ام که هر مزخرفی را به عنوان فیلم نسازید و تحویل مخاطب ندهید. من حرفم را زده‌ام. از همان موقع که مصاحبه کردم، خط فکری من مشخص بوده است. من سال‌هاست این حرف‌ها را زده‌ام، اما ما که دم از دموکراسی می زنیم نمی‌توانیم حرفمان را راحت بزنیم. این دیگر مشکل من نیست مشکل جامعه است.»
از فحاشی مجازی پس از نامه‌های اخیرم  نگرانم
حسینی با اشاره به بازتاب‌های مجازی نامه‌نگاری‌های اخیرش گفت: «چیزی که من را ناراحت و نگران کرد، کامنت‌هایی بود که قابل بازپخش و خواندن نیست! این غم‌انگیزترین قسمت ماجراست که افرادی نتوانند حرف دیگران را تحمل کنند. دو نامه نوشتم که تمام تلاشم را کردم با ادب باشد، جواب آن فحش و فضیحت نبود. یکی من را به باد انتقاد بگیرد اشکالی ندارد. به خاطر خودم ناراحت نیستم خدا را شکر که تکلیفم روشن شد، فکر نمی‌کنم ورای توانایی خودم دیگر نیاز باشد که احترام بگذارم، تعارف‌ها دیگر برداشته شد. «شین» یکی از فیلم‌هایی است که در کارنامه خودم به‌عنوان تهیه‌کننده ثبت کردم. من با فیلم سازان جوان کار می‌کنم.»
اگر هنرمندیم و ادعا داریم، صدای مردم باشیم
وی تأکید کرد: «فجر سقف آرزوهای من نیست، کارهایی که در آن ور انجام می‌دهم خدمتی به فرهنگ کشورمان است. اگر با دنیرو حرف می‌زنم، فقط به خاطر فرهنگ ایران است. کارم همین است، این را بلدم  اعتراض من نوع خودش را دارد.» حسینی ادامه داد: «در مصاحبه‌ای گفتم مردم اگر صدای رسایی داشته باشند و از تریبون برخوردار باشند، نیازی نیست به خیابان بروند و با هزینه‌های سنگین فریاد بزنند. صدایی که شنیده نشود بلندتر می‌شود، اگر هنرمندیم و ادعا داریم، صدای مردم باشیم و هزینه‌ها را کم کنیم. قهر کردن راه چاره نیست. نمی‌خواهید بیایید، نیایید. با نیامدن شما چه می‌شود، من نوعی بمیرم دنیا آخ نمی‌گوید.» این بازیگر در ادامه افزود: «مشکلات ما با هیچ دستی از خارج از کشور حل نمی‌شود، مشکل را در درون خودمان باید حل کنیم. هیچ‌کس خارج از کشور نمی‌آید مشکلات ما را حل کند.»
در کن نمی‌توانستم از امام زمان(عج) بگویم
حسینی در پاسخ به خبرنگار دیگری که از اعتقادات مذهبی او و کیفیت حضورش در رویدادهای سینمایی جهان پرسیده بود، بیان کرد: «ایمان با مذهب فرق می‌کند، ایمان منش و مذهب روش است. در جشنواره کن نمی‌شود درباره امام زمان (عج) صحبت کرد. این چه سفسطه‌ای است؟ آن‌ها درکی از آن موضوع ندارند. در کن من پیش زمینه‌ای درباره اتفاقات نداشتم. از این که همکاران می‌دانستند و به من نگفتند،گله‌مند هستم. چیزهایی است که در زندگی خصوصی از دل آدم می‌گذرد، من آمدم و در سرزمین خودم   آن حرف‌ها را گفتم. این‌ها به فرانسه چه ربطی دارد؟ اگر آن جا می‌گفتم چه بازتابی داشت؟ من پیش خودم، در دل خودم گفتم همزمان با نیمه شعبان از نظر من در زندگی من معجزه‌ای رخ داد، آن جا حرف نزدم چون در آن جا اعتقادی وجود نداشت، ولی در مملکت خودم صحبت کردم ، در مملکت خودم صحبت می‌کنم و این‌طور برخورد می‌شود! اسلام محصول 50 سال پیش نیست، حاصل هزاران سال است. من به اعتقاداتم می‌بالم، ولی هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد.»
حسینی درباره تغییر تهیه‌کننده فیلم «شین» هم گفت: «در ابتدا قرار بود با تقی علیقلی‌زاده کنار هم بنشینیم و با هم فیلم را بسازیم. آن موقع وزارت ارشاد و رانت‌ها شامل حال من نمی‌شد اجازه دریافت پروانه نداشتم. آقای علیقلی‌زاده در کانادا هستند و شاید وقتش را نداشتند، پروژه را مدیریت کنند و این نبود مدیریت مشکلات زیادی برایمان ایجاد کرد. من وظیفه‌ام را انجام دادم تا در حضور پیش کسوتان حفظ آبرو کنیم. البته از آقای علیقلی‌زاده کمک خواستیم ، در واقع این مسئولیت را پذیرفتم تا مشکلات را به حداقل برسانم تا دینی بر گردنم نباشد.»
وی درباره نقش کم خود در فیلم هم گفت: «نقش کوچک وجود ندارد، بلکه بازیگر کوچک وجود دارد. من نقش را وجب نمی‌زنم. ضمن این که دوست داشتم در این فیلم امضای کوچکی داشته باشم. ما به تدوین نهایی رسیده بودیم، ولی نقد من بر کزازی است که در زمانی که من در ایران نبودم تدوین مجددی کرده و نقش‌ها ابترتر شده است.» وی درباره اکران عمومی فیلم گفت: «این شانس ماست  اگر بتوانیم پخش خوبی پیدا کنیم. خدا را شکر فیلم ما در بخش مسابقه نیست و در اولویت اکران قرار نمی‌گیرد، ولی این نمایش می‌تواند فرصتی پیش بیاورد و اگر این‌طور شود خوشحال می‌شوم. جشنواره‌های خارج از کشور را در نظر گرفتیم.»
نام:
ایمیل:
* نظر: