کد خبر: ۶۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس جمهور با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند و اگر کسی فکر می کند که فقط یکی از آن ها باید پیروز شود حرف دقیقی نمی زند گفت: میدان و دیپلماسی دو مسئله است اما این باید به آن و آن باید به این کمک کند و این ها دو بازو هستند که یک هدف را دنبال می کنند نه اینکه یک دست یک کاری مخالف آن دست انجام بدهد. دو دست با هم می آیند و در نهایت یک کار را انجام می دهند.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در جلسه هیأت دولت درباره فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه اظهار کرد: در جامعه ما دشمنان هر روز داستانی می سرایند و می خواهند وحدت جامعه ما را بهم بزنند. در ماجرای پخش شدن این نوار صوتی محرمانه دیدید که توسط کثیف ترین برنامه و شبکه ای که سراسرش ضد اسلام و ایران است و پولش را عربستان سعودی تأمین می کند این کار صورت گرفت.

رئیس جمهور اضافه کرد: دشمنان تلاش کردند تا ایران را با مشکل مواجه کنند. داستان سردار سلیمانی هم کار صهونیست ها بود. درست است که قاتل و عامر ترامپ است اما کسی که پشت پرده آن ها تحریک کرد تا سردار بزرگ ما را که همه زندگی خود را به نفع منطقه گذاشته بود به شهادت برسانند، صهیونیست ها بودند.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات شهید سلیمانی در منطقه گفت: نباید یادمان برود انسان های بزرگ در مقاطع حساس کارهای بزرگی انجام دادند. ما در افغانستان، عراق، لبنان، سوریه و یمن همه جا آثار مجاهدت های شهید سلیمانی را به خوبی مشاهده می کنیم.

روحانی تصریح کرد: این ها توطئه کردند برای اینکه ایران را در گوشه ای تنها قرار بدهند و بزرگان را از ما بگیرند و امروز عصبانی هستند، چون تمام آنچه بافته بودند از بین رفت. چهار سال توطئه کردند اما امروز هم ۱+۴ و حتی آمریکایی ها کاملا فهمیده اند راهی جز تسلیم شدن در برابر قانون و مقررات بین المللی و حقانیت ایران ندارند و باید تسلیم ایران شوند.

وی افزود: پرونده هسته ای ایران مسیر سختی و دشواری بود که با فداکاری و قهرمانی دیپلمات های ما طی شد. فردی آگاه و آشنا به مسائل مثل دکتر ظریف در صدر و همه تلاش کردیم تا آن توطئه را شکاندیم. در سال ۹۴ توطئه صهونیست ها را در هم شکستیم و در سال های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ شرایط راحت تری برای مردم پیش آمد، اما پس از آن ترامپ آمد و این توطئه جدید را انجام داد. حالا گذشته و امروز دولت جدید آمریکا و همه فهمیده اند راهی جز تسلیم شدن در برابر حقانیت ایران ندارند.

رئیس جمهور گفت: در این وسط باید عده ای یک چیزی را علم می کردند. دزدیدن یک سند و نوار محرمانه مسئله ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد که ریشه هایش چه بوده؛ در حالی که حتی شاید می شد هفته گذشته هم این نوار پخش شود درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است آن را پخش می کنند تا در درون کشور تفرقه ایجاد کنند. در حالی که ما با اتحاد می توانیم تحریم ها را برداریم و این هایی که این کار را می کنند ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند.

روحانی به دلایل ضبط چنین نوارهایی اشاره کرد و یادآور شد: دولت در سال آخر کار خود مثل همه دولت ها دستاوردهای خود را در مجموعه ها و کتاب هایی ثبت و ضبط می کند. دولت دوازدهم هم این کار را شروع کرده و انجام داده است. به طور مثال هفت جلد کتاب به زودی از روزشمار دولت منتشر می کنیم و جلد هشتم و آخر آن را هم در روزهای آخر دولت منتشر خواهیم کرد یا سه جلد کتاب تحت عنوان «دستاوردهای دولت» و دو جلد کتاب تحت عنوان «جهش تولید» منتشر خواهد شد.

وی ادامه داد: وزرا و مسئولان در گفت و گوهایی در دوران مسئولیت خود اقدامات خود یا مشکلات و مسیرهایی که طی کرده اند و اینکه با چه فشارهایی مواجه بوده اند را بیان کنند که بخشی از آن به طور طبیعی طبقه بندی شده و غیرقابل نشر است مثل خیلی از حرف ها در دولت و شورای عالی امنیت ملی که طبقه بندی شده است. البته این یکی از افتخارات بزرگ کشور است که مسئولان قادرند آزادانه نظرات خود را بگویند هر چند برخی از نظراتی که بیان می شود به گونه این نیست که بتواند منتشر شود چون ممکن است دشمن از آن بخش سوءاستفاده کند که به آن ها اسناد طبقه بندی شده می گوییم. اینها باید بماند و به موقع خودش منتشر شود.

روحانی با بیان اینکه در جلسات خود خیلی راحت حرف می زنیم و نظراتمان را می گوییم و جمع بندی می کنیم گفت: بنا بوده این فایل صوتی محرمانه باشد و بعدا بخشی از آن منتشر شود و بخشی از آن مثل همه اسناد به عنوان سند محرمانه برای آینده و تاریخ باقی بماند، اما توسط فرد یا جمع و گروهی سرقتی انجام گرفت که باید برخورد شود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه هیچ گونه فاصله ای بین دولت و نیروهای نظامی، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی وجود ندارد گفت: احترام و جایگاه این ها به عنوان کسانی که از کشور و تمامیت ارضی دفاع می کنند جای هیچ تردیدی نیست.

روحانی بیان کرد: شخص سردار سلیمانی هم به عنوان شخصیت فعال، باهوش، مخلص و ایثارگر در صحنه های مختلف مورد احترام همه ما است. سردار سلیمانی تنها در منطقه فعالیت نظامی و دفاعی نمی کرد بلکه فعالیت دیپلماتیک هم می کرد و این توانایی را داشت که به راحتی یک مرجع تقلید دیدار و بحث می کرد و با یک رئیس جمهور و وزیر خارجه ملاقات و گفت وگو می کرد. او شخصیت جامعی بود با ویژگی هایی که مورد احترام ما است.

روحانی اضافه کرد: امروز شرایط ما خاص است و هنوز جنگ اقتصادی، کرونا، خشکسالی و طرح های نیمه تمام داریم و از طرفی باید خودمان را برای یک انتخابات پرشور هم آماده کنیم. صهیونیست ها بدانند کشور ما آن گونه که دشمن آرزو دارد دچار اختلاف و شکاف نخواهد شد و در نهایت اگر مشکلی هم باشد که نتوانیم حل کنیم فصل الخطاب مقام معظم رهبری است که طبق قانون اساسی و احکام شرع فصل الخطاب ما خواهند بود و همیشه در مسائل مختلف کمک کرده اند. الان هم در موضوع هسته ای ایشان مسیر راه ما را مشخص کرده اند و ما هم طبق همان عمل می کنیم. به هر حال امیدوارم همه در راه سربلندی کشور موفق باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: