کد خبر: ۵۱۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس جمهور گفت: سقوط ترامپ نشان داد قلدرمابی و نژادپرستی پایان خوبی نخواهد داشت.


به گزارش ایلنا، حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: امسال در ایام سالروز فرار شاه معدوم، با یک حادثهای شبیه آن حادثه در سطح دیگری از جهان مواجه هستیم. آن روز در ۲۶ دیماه فرار آن مزدور نمادی بود برای رسوایی و پایان استبداد و استعمار خارجی در ایران و امروز هم ما با یک پدیده کم نظیری از سقوط یک مستبد دیگر مواجه هستیم که آنجا هم بحث پایان یک دولت و آغاز یک دولت جدید نیست بلکه سقوطی را می بینیم همراه سرافکندگی و رسوایی از سوی کاخ سفید و نشان میدهد در دنیا قلدرمابی و نژادپرستی پایان خوبی نخواهد داشت و در طول این سه سال گذشته که مردم عزیز و صبور ما در برابر این تروریست بزرگ تاریخ مقاومت کردند.

وی ادامه داد: آنها میخواستند نظام را در سه ماه سرنگون کنند اما خودشان سرنگون شدند و این روزها شاهد شکست یک سیاست هستیم و این شکست سیاست ترویسم اقتصادی است که میخواستند زندگی مردم را بهم بریزند اما در پایان این مدت امروز ما در کشور شاهد احیای اقتصاد هستیم. امروز در پایان این سه سال جنگ، خشونت و اقدامات تروریستی در کشور در پایان سال ۹۹ علی رغم همه فشارها شاهد یک حرکت و ثبات در اقتصاد کشور هستیم و انتظارات تورمی امروز شرایط دیگری پیدا کرد و مردم افق روشنتری را در پیش چشم خود می بینند.

وی افزود: وضعیت رشد اقتصادی ما تغییر کرده؛ در سال ۹۹ با همه فشارها و ویروس کرونا اقتصاد مثبت در ۶ ماهه بودیم و در پایان شش ماهه دوم هم همه علائم به ما میگوید اقتصاد با نفت و اقتصاد بی نفت مثبت خواهد بود. امروز شاهد رشد ۶ و نیم درصدی در بخش صنعت هستیم و این نشان میدهد جهش و رونق تولید چیزی است که در جامعه خودمان وجود دارد. در صنعت ساختمان که شاهد یک رکود بودیم امروز شاهد رشد هستیم و ۴.۲ دهم رشد پیدا کرده و وقتی مسکن حرکت پیدا میکند پیشران حرکت در بسیاری از صنایع است. در تجارت کشور حتی در صادرات شاهد رشد هستیم و همه این حقایق این واقعیت را نشان میدهد که سیاست فشار حداکثری و تروریسم آمریکا با شکست قطعی مواجه شده است.

رئیسجمهور ادامه داد: رسانههایی در خارج، ضد ایران و همیشه ضد منافع ملت ایران حرف میزنند و عدهای نیز در داخل همان حرفها را تکرار میکنند. اما منشأ آنها هستند. آنها تلاش دارند منشا مسائل را به جای تحریم ها و فشارهای اقتصادی مدیریت داخل بدانند. میخواهم یک معیار بدهم، سال ۹۵ و سال ۹۹ همان افراد و مدیرانی ک سال ۹۵ را اداره کردند ۹۹ را هم اداره میکنند، با همان قدرت، با روحیه چه بسا بهتر و با تجربه و توانمندی بیشتر. تفاوت میان سال ۹۵ و ۹۹ هرچه هست مربوط جنایت آمریکا است. این تفاوت هر چه که هست مربوط به تروریسم آمریکا، تحریم و فشارهای همه جانبه غلط و نابجای آنها است.

روحانی لایحه بودجه را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: لایحه بودجه با لوایح معمولی تقنینی متفاوت است؛ آنچه باید در مجلس تصویب شود، لایحه دولت باید تصویب شود نه طرح مجلس و پیشنهاد نمایندگان.

وی ادامه داد: از نمایندگان محترم مجلس خواهش میکنم نسبت به این بودجه همکاری و هماهنگی داشته باشیم تا بودجه دقیقی تصویب شود. به گونهای نباشد که در آمدهایی در بودجه سبز شود که این درآمدها با واقعیت منطبق نباشد چون این درآمدها هزینه قطعی برای ما میسازد و درآمدی که واهی باشد به معنی کسر بودجه و تورم است. روحانی اظهار کرد: مورد بعدی که مورد تأکید ماست و در لایحه بودجه نیز در نظر گرفته شد این است که سال آینده حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد قدرت خرید مردم را بالا ببریم تا فشار جدیدی به مردم وارد نشود. تولید برای ما بسیار مهم است و تولید باید در مسیر رونق و جهش باشد. مالیات نیز باید متعادل باشد، درست است که ما از تولید کننده مالیات میگیریم اما تولید کننده این مالیات را به قیمت نهایی کالا اضافه میکند و در نهایت مصرف کننده این مالیات را میپردازد.

وی افزود: هم باید از تولیدکننده و شخصی که درآمد دارد، مالیات اخذ شود و هم باید متعادل باشد و هم باید در نظر بگیریم که فشار نهایی به چه اشخاصی وارد میشود و به مصرف کننده چه میزان فشار وارد میشود.

وی گفت: نکته دیگر ارزش پول ملی است که برای ما بسیار مهم است؛ یکی از مسائل بسیار مهم برای ما در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این بوده است که ارزش پول ملی را بالا بردهایم یعنی در حالی که در کشور قیمت دلار ۲۳ یا ۲۴ هزار تومان بوده است، ما قیمت دلار را برای سال آینده حدود ۱۲ هزار تومان دیدیم. دولت افق آینده را این چنین روشن دیده است.

رئیس دولت بیان کرد: مشکلی که امسال با آن مواجه بودیم این بود که منابع بانک مرکزی در دسترس نبود. ۷ میلیارد دلار ما در بانک یک کشور قفل شده است. اگر منابع در اختیار بانک مرکزی ما قرار بگیرد و منابع کنونی آزاد شود، قیمت دلار به ۱۵ هزار تومان کاهش مییابد.

روحانی تأکید کرد: مردم ما بدانند این قیمتهای کنونی واقعی نیست اما دست بانک مرکزی ما برای اعمال سیاست بسته است. در بازار آزاد دست ما باز است و هر مقدار اسکناس لازم باشد وارد بازار میکنیم اما در مواردی که حواله است مقداری دست ما بسته است؛ البته امروز نسبت به دو هفته گذشته شرایط بهتری داریم و شرایط ما در آینده نیز قطعاً بهتر خواهد شد؛ بنابراین من خواهش میکنم که مجدداً همکاری و هماهنگی را با یکدیگر انجام دهیم.

وی اضافه کرد: قانونگذاری نباید در لایحه بودجه انجام شود و شورای نگهبان در این زمینه بسیار حساس است و اعلام کرده است که در لایحه بودجه، نباید قانونگذاری کرد. بنابراین تقاضای من از نمایندگان مجلس این است که در قانون دست مجلس باز است و لایحه ارائه میدهیم و آنها هم قادر هستند طرح بدهند در آینده هر قانونی که میخواهند اصلاح و تصویب میکنیم و یکدیگر را یاری میکنیم و باید کاری کنیم که در لایحه بودجه، قانونگذاری صورت نگیرد.

رئیس جمهور گفت: اقتصاد مردم، تولید و حرکت جامعه وابسته به امنیت است؛ امنیتی که ما عنوان میکنیم، برخیها فکر میکنند، بگیر و ببند باشد یا نباشد، در خیابان دعوا نباشد یا بمباران نشود. اینطور نیست. در امنیت مهم این است که قانون و مقررات تثبیت باشد. یعنی زمانی که ما یک قانونی وضع میکنیم و به مردم و سرمایه گذاران میگویم در اینجا پتروشیمی تولید کند و خوراک و مشخصات را برای وی مشخص میکنیم.

وی عنوان کرد: اگر فردا وزارت نفت عنوان کند که من تصمیم گرفتم که لوله گاز را از اینجا به یک مسیر دیگری تغییر بدهم. مگر چنین چیزی ممکن است؟ این یک ناامنی بزرگ است و دیگر کسی در کشور سرمایه گذاری انجام نمیدهد. ما باید بگذاریم مردم اطمینان داشته باشند و بر آن مبانی که سرمایه گذاری را انجام دادند بر همان مبنا بتوانند ادامه بدهند. در مجلس قانونی تصویب نشود که امید و امنیت مردم از بین برود.

نام:
ایمیل:
* نظر: