کد خبر: ۴۲۲۰
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
قیمت دلار و سکه که تا ظهر دیروز درحال ثبت رکوردهای جدید در بازار بود، از عصر دیروز یکباره تغییر مسیر داد و وارد مدار نزولی شد. کاهش قیمت ارز و طلا درحالی در بازار آغاز شد که قیمت دلار در بازار آزاد تا 27 هزار و 100 تومان و سکه طرح جدید نیز تا 13 میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته بود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، قیمت دلار و سکه که تا ظهر دیروز درحال ثبت رکوردهای جدید در بازار بود، از عصر دیروز یکباره تغییر مسیر داد و وارد مدار نزولی شد. کاهش قیمت ارز و طلا درحالی در بازار آغاز شد که قیمت دلار در بازار آزاد تا 27 هزار و 100 تومان و سکه طرح جدید نیز تا 13 میلیون و 200 هزار تومان افزایش یافته بود.
لازم به ذکر است طی روزهای اخیر قیمت دلار به طور محسوسی صعودی شده بود و از کانال 22 هزار تومان تا 27 هزار تومان پیش رفته بود، اما با ورود جدی بازارساز به بازار و اعمال برخی سیاست‌های ارزی کاهش قیمت‌ها در بازار آغاز شد که می توان این کاهش را به فال نیک گرفت.
بر همین اساس، قیمت دلار عصر دیروز از 27 هزار و 100 تومان به 26 هزار و 500 تومان و قیمت سکه نیز از 13 میلیون و 200 هزار تومان به 12 میلیون و 490 هزار تومان کاهش یافت. صرافی‌ها درباره علت کاهش نرخ‌ها گفتند: «بانک مرکزی اختلاف قیمت‌ها در بازار آزاد و رسمی را کاهش داد و با افزایش عرضه مانع رشد بیشتر قیمت ارز شد.»
برخی بازاری‌ها البته معتقدند هرچند بانک مرکزی باید مدیریت عرضه و تقاضا را داشته باشد ولی اگر دخالت دستوری در بازار انجام نشود قطعاً بازار راهش را پیدا می‌کند. به گفته فعالان بازار، بانک مرکزی همچنین دیروز سقف قیمت در نیما و بازار متشکل را برداشت و همین امر باعث شد تا فضای بازار ارز آرام شود. ضمن اینکه با این سیاست عرضه و تقاضاست که قیمت‌ها را تعیین خواهد کرد.
گفتنی است، افزایش اختلاف قیمت دلار در بازار آزاد و صرافی‌های بانکی باعث تشکیل صف‌های طولانی برای خرید ارز از صرافی‌ها و فروش در بازار‌‌ آزاد شده بود و درنهایت واکنش بانک مرکزی را به همراه داشت و موجب توقف فروش ارز سهمیه‌ای به هر کارت ملی شد. اما روز گذشته بانک مرکزی توقف موقتی عرضه ارز سهمیه‌ای را لغو کرد؛ بنابراین با تصمیم بانک مرکزی ممنوعیت عرضه 2200 دلار به هر کارت ملی برای یک‌بار در سال برداشته شد.
همچنین بانک مرکزی برای کاهش اختلاف دلار آزاد و رسمی، قیمت‌ها در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی را به بازار آزاد نزدیک کرد.همین امر باعث عقب‌نشینی قیمت ارز شد. بنابراین بانک مرکزی با لغو ممنوعیت عرضه ارز سهمیه‌ای، حذف سقف قیمت در بازار نیما و نزدیک کردن قیمت ارز در صرافی ها و بازار متشکل ارزی مقدمات کاهش قیمت ارز را فراهم کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: