کد خبر: ۳۶۲۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در شرايطي دولت اعلام کرده که درمان کرونا رايگان است و حداکثر 10‌درصد از هزينه‌هاي درمان از بيماران دريافت مي‌شود، مسئولان اين موضوع را شايعه‌سازي رسانه‌هاي معاند مي‌دانند، اما گويا همه بيماران کرونايي به‌صورت رايگان درمان نمي‌شوند.

در شرايطي دولت اعلام کرده که درمان کرونا رايگان است و حداکثر 10‌درصد از هزينه‌هاي درمان از بيماران دريافت مي‌شود، مسئولان اين موضوع را شايعه‌سازي رسانه‌هاي معاند مي‌دانند، اما گويا همه بيماران کرونايي به‌صورت رايگان درمان نمي‌شوند. 28 فروردين امسال بود که قاسم جان‌بابايي، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام کرد که متوسط هزينه پرونده‌هاي بيماران کرونايي براي وزارت بهداشت در آي‌سي‌يو 5/4‌ميليون تومان و براي بيماران بخش بستري 5/2‌ميليون تومان است که90‌درصد پول را از بيمه‌ها مي‌گيريم». اما روز گذشته روابط عمومي دانشکده علوم پزشکي آبادان در رابطه با انتشار کليپ مربوط به خرمشهر واکنش نشان داد و با وجود اينکه در اين فيلم عنوان شده بود که بيمارستان از اين خانواده مبلغ 18‌ميليون تومان براي شش روز بستري دريافت کرده است، اعلام کرد: «بيمار مذکور در زمان مراجعه (19خردادماه) به بيمارستان بيمه نداشته و همانگونه که اشاره شد در روز بعد (20خرداد) به دفاتر پيشخوان دولت جهت صدور دفترچه درماني ارجاع داده مي‌شود که متاسفانه به‌دليل قطعي سيستم دفتر پيشخوان براي ايشان دفترچه بيمار با تاخير صادر شد (24خردادماه) و دفترچه وي در روزي که بيمار فوت شده (25خرداد) به بيمارستان ارائه شده است. به همين دليل هزينه بستري فقط براي دو روز به‌صورت بيمه‌اي لحاظ مي‌شود و بقيه روزهاي بستري به‌استناد دستورالعمل وزارتي در صورت عدم ارائه دفترچه بيمه هزينه‌ها به‌صورت آزاد محاسبه خواهد شد». با توجه به اين توضيحات، يادآوري اين موضوع الزامي است که ظاهرا اگر بيماري به هر دليل فاقد بيمه باشد و بايد چند روز در دفتر پيشخوان دولت درگير تکميل مدارکش شود، هزينه بستري او در بيمارستان‌ها به‌طور ميانگين سه‌ميليون تومان براي يک روز بستري است. اين آمار در حالي منتشر مي‌شود که طبق آخرين اعلام مديرعامل سازمان بيمه سلامت کشور که به اطلاعات مرکز آمار استناد کرده بود، 10‌درصد مردم بيمه ندارند و حدود 5/6 تا 7‌ميليون نفر فاقد دفترچه بيمه هستند. البته طاهر موهبتي به اين موضوع اشاره نکرد که بسياري از افراد فاقد بيمه که مشمول بيمه سلامت مي‌شوند بايد براي هر نفر بيش از 150‌هزار تومان در يک‌ماه پرداخت نمايند و بيمه سلامت نيز براي جمعيت قابل توجه‌اي در کشور ديگر رايگان نيست.
500‌هزار تومان پول آهک داديم!
براي پيگيري اين موضوع با يکي از خانواده‌هاي خرمشهري که چندي پيش پدرشان که مبتلا به کرونا بود را از دست داده‌اند، تماس گرفتيم، آنها نيز مباحث مطرح شده در اين کليپ را تاييد کردند و تجربه‌اي مشابه با اين خانواده داشتند. يکي از اعضاي اين خانواده به «آرمان ملي» مي‌گويد: زماني‌که پدرم از دنيا رفت، مسئولان بيمارستان به شکل خيلي غيرمحترمانه‌اي جنازه را به ما تحويل دادند و حتي چسب‌هاي دوره درمان و بستري را از بدن او جدا نکرده بودند. با وجود اينکه پدرم دفترچه بيمه سلامت داشت براي 10 روز بستري چند‌ميليون تومان هزينه به بيمارستان پرداخت کرديم، ما خودمان جسد را در صندلي عقب خودرو گذاشتيم و به غسالخانه برديم و در آنجا نيز فقط يک نفر، مسئول غسل بود و ما بايد به آن فرد کمک مي‌کرديم و البته پول کامل را از ما طلب کردند. حدود 550‌هزار تومان پول آهک از ما گرفتند درحالي که مقدار خيلي کمي آهک (به‌اندازه چند کف دست) در قبر ريختند. من چندي پيش يک مراسم تدفين در بهشت زهراي تهران ديده بودم و موضوع کاملا با اينجا متفاوت بود. ظاهرا وضعيت در اين شهر فرق دارد و با وجود اينکه يک‌ميليون تومان هزينه کفن و دفن پدرمان را داديم اما خودمان متوفي را غسل داديم، زير تابوت را گرفتيم و عزيزمان با کمترين ميزان آهک به خاک سپرده شد. در اين رابطه داود دارابي، شهردار خرمشهر مي‌گويد: دريافت هزينه توسط آرامستان بدون ارائه خدمات ممنوع است و براي هرکس که اين اتفاق افتاده و يا مدعي چنين امري است به من ارجاع کند چرا که وظيفه دارم تا با بهره‌بردار و مسئول آرامستان برخورد کنم و علاوه بر آن از خانواده متوفي عذرخواهي کنم و هزينه دريافت شده را مي دهم. قرار نيست خانواده‌اي که عزيز خود را از دست داده است با مشکلات ثانويه نيز مواجه شود.
واکنش استاندار خوزستان
همچنين روز گذشته در پي اين سهل انگاري فرماندار ويژه شهرستان خرمشهر از دستور استاندار خوزستان براي برخورد جدي و قاطعانه با شهردار خرمشهر و عوامل دخيل در تدفين بدون رعايت شيوه نامه‌هاي بهداشتي و سپردن اين امر به خانواده متوفيان خبر داد. محمد حيدري، فرماندار ويژه خرمشهر در اين رابطه گفت: هيچ‌هزينه‌اي از خانواده متوفيان بر اثر کرونا دريافت نخواهد شد. پيرو دستور اکيد استاندار خوزستان نسبت به دلجويي از خانواده متوفايي که امر خاکسپاري عزيز از دست رفته شان به خودشان سپرده شده بود، دستور برخورد جدي و قاطعانه‌اي توسط بنده با شهردار خرمشهر و عوامل دخيل در تدفين بدون رعايت نکات بهداشتي و سپردن اين امر به خانواده متوفيان انجام شد. همچنين مقرر شد تا زمان تصميم‌گيري‌هاي بيشتر حجت‌الاسلام عادل‌پور امام جمعه خرمشهر با حضور شهردار، هيچگونه هزينه‌اي از خانواده‌هاي محترم متوفيان توسط شهرداري اخذ نگردد و در صورت اخذ هر هزينه‌اي که خدماتي در مقابل آن انجام نشده است شهرداري مکلف به بازگشت هزينه‌هاست.
خوزستان همچنان در وضعيت قرمز
در نگاهي به وضعيت شيوع کرونا در کشور، تعداد مبتلايان روزانه همچنان سير صعودي را طي مي‌کند و استان خوزستان همچنان در وضعيت قرمز کرونا قرار دارد و به باور مسئولان اين استان شهرهايي همچون آبادان وضعيت‌شان از قرمز نيز فراتر رفته است. با اين حال شرايط استان‌هاي خراسان رضوي، کرمانشاه، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، گلستان و کردستان مساعد نيست. طبق اعلام وزارت بهداشت و درمان از جمعه (30 خرداد) تا شنبه (31 خرداد) دو‌هزار و 322 بيمار جديد مبتلا به کوويد19 در کشور شناسايي شد که 595 مورد بستري شدند. به اين ترتيب مجموع بيماران کوويد19 در کشور به 202‌هزار و 584 نفر رسيد. همچنين در اين مدت، 115 بيمار کوويد19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان اين بيماري به 9‌هزار و 507 نفر رسيد. تاکنون 161‌هزار و 384 نفر از بيماران، بهبود يافته و يا از بيمارستان‌ها ترخيص شده‌اند، اما 2842 نفر از بيماران در وضعيت شديد اين بيماري تحت مراقبت قرار دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: