کد خبر: ۳۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس‌جمهوری در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا:
سال ۹۸ در حالی روزهای پایانی خود را طی می‌کند که حسن ورحانی از راه دور اوضاع کشور کرونازده را مدیریت می‌کند. حالا هم بیشتر در جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور دارد. ستادی که مصوبات آن به گفته رئیس‌جمهوری مانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی اعتبار دارد.

سال ۹۸ در حالی روزهای پایانی خود را طی می‌کند که حسن ورحانی از راه دور اوضاع کشور کرونازده را مدیریت می‌کند. حالا هم بیشتر در جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا حضور دارد. ستادی که مصوبات آن به گفته رئیس‌جمهوری مانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی اعتبار دارد. روحانی با وجود ادامه انتقادها به عملکرد دولت در کنترل این ویروس همچنان بر ادامه این روند اصرار دارد و معتقد است کشور از مرحله پیک بیماری عبور کرده است با این حال همچنان توصیه می‌کند مردم در خانه‌هایشان بمانند و قرنطینه خانگی را ادامه دهند. حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا که همزمان استانداران سراسر کشور نیز از طریق ویدئو کنفرانس در آن مشارکت و حضور داشتند، با قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه تمامی کادر درمانی کشور برای مبارزه با بیماری کرونا، آمارها و ارقام روند مبارزه با بیماری کرونا در کشور را امیدوارکننده دانست و تاکید کرد: طبق آمار ارائه شده، ما از مرحله پیک بیماری کرونا عبور کرده‌ایم و به مردم توصیه می‏کنم همچنان در خانه بمانند و در‏صورت ضرورت برای خروج از منزل، همه پروتکل‏های بهداشتی را رعایت کنند.
حسن روحانی با بیان اینکه برای پیروزی بر این ویروس خطرناک، بسیج عمومی و تلاش جمعی و همگانی ارزشمندی شروع شد و ادامه می‌یابد، گفت: وزارتخانه‌های بهداشت و کشور در خروجی‌های جاده‌هایی که اعلام می‌کنند، مردم را از لحاظ تب سنجی کنترل خواهند کرد.
از مرحله پیک بیماری عبور کرده‌ایم
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری در ادامه اضافه کرد: یک بسیج عمومی انجام گرفته، کار و بررسی‌های خوبی در کشور انجام می‌گیرد، کنترل و چک خانواده‌ها که از طریق تلفن و یا فضای مجازی انجام می‌گیرد، بسیار ارزشمند است و ان‏شاءالله امیدواریم نتایج بسیار خوبی داشته باشد. در‏مجموع آمار و ارقامی که در جلسه گفته شد، امیدوارکننده است ولی باز هم به تبع از توصیه خودِ وزارت بهداشت و درمان، مجددا خدمت مردم بسیار عزیز و بزرگوار توصیه می‌کنم، همان توصیه‌ای که آنها می‌کنند «در خانه بمانید»، این به عنوان یک شعار امسال ما باشد و خداوند در اجرای این دستور بهداشتی برای زندگی ما در آغاز سال ان شاءالله خیر و برکت و رحمت را قرار بدهد. امیدواریم آنچه در این جلسه گفته شد از پیک این بیماری و عبور از این پیک که خودِ آقای دکتر نمکی هر زمان لازم دیدند این را برای مردم توضیح بدهند این هم برای ما بسیار امیدوارکننده بود که می‌توانیم با اهتمام و تلاش همگانی از این مسئله عبور کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: در اینجا باز هم تاکید می‌کنم مقام معظم رهبری لطف کردند و قرارگاهی را مقرر کردند که ستاد کل نیروهای مسلح، فرماندهی آن قرارگاه را بر عهده دارد، ما سپاسگزاری می‌کنیم هم از شخص ایشان و هم از همه نیروهای مسلح که همیشه در همه ابتلاها و سختی‌ها در صف مقدم بودند و تلاش و کوشش کردند، در این حادثه هم وارد صحنه شدند و الحمدالله گزارشی که در این جلسه داده شد اینکه بخشی از تخت‌های بیمارستانی آنها فعال شده و نقاهت‌گاه‌هایی که آنها ترتیب دادند، شروع و فعال شده است. توصیه جلسه به همه مردم این است که حتی‌الامکان از خانه خارج نشوند و به سفر نروند و اگر هم ضرورتی هست، همه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی را مراعات کنند.
وی با اشاره به جلسه ستاد، تصریح کرد: آنچه که وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و کشور با همدیگر هماهنگ کرده‌اند و ان‌شاءالله که خودشان دقیقا خروجی‌های جاده‌ها را در استان‌های مختلف اعلام می‌کنند، مردم از لحاظ تب و با وسایل تب سنج و تب‌گیری که در اختیار دارند، کنترل می‌شوند و اگر موردی را تشخیص دادند که این طرف باید از جامعه جدا شود و به نوعی قرنطینه شود و باید به خانه برگردد و حتی بعضی موارد باید به مراکز درمانی مراجعه کند و علی‌القاعده دیگر نمی‌گذارند ادامه مسیر بدهد و این ماشین رو برمی‌گردانند. هم از مردم عزیز خواهش می‌کنیم که با همه اوامر اجرایی همکاری بفرمایند و هم اینجا اگر به آنها گفته می‌شود، واقعا ادامه سفر به ضرر خودشان هست و به ضرر مردمی است که در مسیر راه و در مقصد هستند.
روحانی در ادامه گفت: تصمیمات بسیار مهم دیگری در این جلسه از لحاظ تبلیغاتی، کنترل فضای مجازی، هماهنگی بین رسانه‌ها، دستگاه‌ها و بخش‌های تبلیغاتی رسانه‌های گروهی و مسئولیت‌هایی که باید داشته باشند، اتخاذ کردیم که مسئولیت فضای مجازی به عهده مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفت و با حضور ارگان‌های مختلفی که در مصوبه امروز مشخص شده به طور منظم جلسات را تشکیل می‌دهند. به افرادی که در فضای مجازی فعال هستند مواردی که باید تذکر داده شود، تذکر داده می‌شود و مواردی که با آنها برخورد شود، برخورد می‌شود و در این زمینه پلیس فتا هم بسیار فعال است.
رئیس‌جمهوری با درخواست کمک از رسانه‌ها برای مقابله و کنترل بر کرونا ویروس، گفت: در اینجا خواهش می‌کنم از روزنامه‌ها تا روزهایی که منتشر می‌شوند و از عزیزان در فضای مجازی که همه کمک کنند. به هر حال ما در یک شرایطی هستیم که با کمک همگانی سریع‌تر می‌توانیم از این شرایط عبور کنیم تا با آموزش و نصیحت مردم در شرایطی که باید آگاهی مردم بیشتر و همکاری آنها با بخش درمان جامعه ما بیشتر شود. مورد دیگری که مورد تاکید بود اینکه هماهنگی بیشتری در فضای تبلیغات انجام بگیرد و کمیته تبلیغات که وزیر ارشاد به عهده دارد با همه اعضایی که آنجا هستند، یک همکاری و هماهنگی بسیار تنگاتنگ و نزدیکی مخصوصا با صدا و سیما داشته باشند تا بتوانیم با هدایت بهتر تبلیغات این روزها را سپری کنیم.
روحانی همچنین با اشاره به بخش آموزش کشور‏ گفت: می‏‌خواهم از معلمین عزیز، دانشگاهیان، صدا و سیما، فضای مجازی و از همه تشکر کنم که در این ایام نگذاشتند که فرزندان عزیز ما به طور کلی از سیستم آموزش و درس جدا شوند و از این امکانات و رسانه‌ها استفاده و بهره‌برداری شد اما در عین حال دانش‌آموزان و دانشجویان به طور طبیعی از تحصیلات عقب افتادند که حتما باید یک زمانی برای جبران بگذاریم. آموزش و پرورش پیشنهاداتی در این جلسه آورد که مورد تصویب قرار گرفت و خودِ آموزش و پرورش ابلاغ و اعلام می‌کند که چگونه این بخشی که در یک ماه اسفند فضای آموزشی از دست رفته، باید جبران شود.
وی افزود: از آن طرف هم اگر در 16 فروردین و یا با تاخیر کلاس‌ها شروع شود، در جلسات بعدی ستاد اعلام خواهیم کرد و به همان نسبت زمان جبرانی مشخص می‌شود بنابراین پایان تحصیلات برای آموزش و پرورش، زمان امتحانات و به طور طبیعی زمان کنکور اعلام می‌شود. آغاز سال تحصیلی آینده هم در اینجا مصوب شد که مثل سال‌های پیش در اول مهر خواهد بود و بر این مبنا باید برنامه‌ریزی شود. راجع به دانشگاه‌ها یک مقدار بحث به طول انجامید و بنا شد در جلسه بعدی که صبح شنبه دوم فروردین است برخی از موارد را دوستان برای شنبه دوم فروردین طرح و آماده کنند چراکه مردم عزیز تعطیلات دارند و به طور طبیعی اداری هستند و یا فرزندان عزیز ما که دانشجو یا دانش‌آموز بودند مثل همه سال‌ها ایام عید تعطیلات دارند اما مقامات دولتی مسئول، وزرا، هیئت وزیران و اعضای این جلسه تعطیلاتی در ایام عید نخواهیم داشت و همه سر کارمان هستیم.
روحانی تصریح کرد: مسئله بعدی در بخش اقتصادی بود که در جلسه اقتصادی برای مواردی که کسب و کارشان از لحاظ مالیات، از لحاظ اقساط، از لحاظ چک، از لحاظ سایر امور دچار مشکل شده است، تصویب کرده بودیم که ریز این امور را مسئولان اقتصادی برای مردم توضیح می‌دهند. با توضیح آنهاست چراکه ممکن است در این‌ها هم اشتباه شود و ما برای گروه‌هایی که دچار صدمه شدند یک تسهیلاتی قائل شدیم. مردم گاهی به آن قید و بندهای تبلیغات خیلی توجه نمی‏کنند و این است که خود مسئولان اقتصادی اینها را توضیح دهند. هزینه‌های آنهایی که در بخش دولتی و در بخش نیروهای مسلح برای بهداشت و درمان مخصوصا در این ایام هرگونه کمکی می‌کنند، به عنوان هزینه‌های قابل قبول در بخش مالیات مورد توجه قرار می‌گیرد که این هم مهم است و مورد تاکید و تصویب این جلسه بوده است.
رئیس‌جمهوری در پایان گفت: به مردم بسیار عزیز بردباری را توصیه می‌کنم که همیشه در طول تاریخ بردبار بودند و شرایط امروز یک شرایط متفاوتی است و همکاری و هماهنگی ما است که کار ما را زودتر به ثمر می‌رساند. ان‏شاءالله پایان سال ما با همکاری بزرگ و ملی ملت عزیز ما و همه فعالان در بخش بهداشت و درمان در تاریخ ثبت شود و آغاز سال ما هم با روزهای پیروزی بر این ویروس خطرناک ثبت شود و ان‏شاءالله کلِ سال 99 سال شادمانی، تلاش، کوشش برای همه ملت بزرگوار عزیز ما باشد ان‏شاءالله.
نام:
ایمیل:
* نظر: