کد خبر: ۱۶۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سخنگوی دولت در واکنش به اظهارات قاضی صلواتی:
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته خود گفت: امروز یکی از سیاست‌های خدشه‌ناپذیر و بسیار مهم دولت گسترش مناسبات با همسایگان است. توسعه روابط با همسایگان یکی از ضروریات و مسائل مهم در سیاست‌های دولت تدبیر و امید قرار گرفته است. سفر هفته گذشته رئیس جمهوری به ارمنستان برای حضور در نشست اتحادیه و اجلاس اوراسیا با حضور شش کشور منطقه در همین راستا صورت گرفت. ا

سخنگوی دولت به اظهارات یکی از قضات درباره همسر خود واکنش نشان داد و گفت که من اصلا همسری ندارم.
علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته خود گفت: امروز یکی از سیاست‌های خدشه‌ناپذیر و بسیار مهم دولت گسترش مناسبات با همسایگان است. توسعه روابط با همسایگان یکی از ضروریات و مسائل مهم در سیاست‌های دولت تدبیر و امید قرار گرفته است. سفر هفته گذشته رئیس جمهوری به ارمنستان برای حضور در نشست اتحادیه و اجلاس اوراسیا با حضور شش کشور منطقه در همین راستا صورت گرفت. او ادامه داد: این سفر از اهمیت فوق‌العاده در این برهه زمانی برخوردار است. نقش مهمی در آینده گره‌های منطقه‌ای و تمام مسئولیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی که با همسایگان خواهیم داشت ایفا خواهد کرد.
سخنگوی دولت یادآور شد: ما با اوراسیا از دی ماه ۹۴ توافقی مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک مطالعات امکان سنجی انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی تشکیل دادیم و در نهایت با پنج کشور که یک بازار حدود ۲۰۰ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد به موافقنامه تجارت آزاد دست خواهیم یافت. در مراحل آتی با پیشرفت کار امیدواریم موافقتنامه تجارت آزاد به طور دائم و پیوسته منعقد شود.
ربیعی در ادامه گفت:‌ این موافقتنامه توسط دولت به مجلس ارایه شده است و همزمان در مجالس کشورهای دیگر عضو اتحادیه به تصویب رسیده است و از پنج آبان ماه ۹۸ اجرایی خواهد شد. سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: براساس این موافقتنامه از تاریخ پنج آبان ۹۸، ۵۰۲ قلم کالا صنعتی و کشاورزی مشمول تثبیت و بعضا کاهش تعرفه خواهد شد که می‌تواند تاثیر چشم‌گیری برحجم تجارت ایران و کشورهای اتحادیه اوراسیا داشته باشد.
او با بیان اینکه در ماجرای برادر رئیس‌ جمهور هیچ شخص یا فردی از سوی دولت دخالتی نداشته است، بیان کرد: فکر می‌کنم برادر رئیس جمهوری بودن قطعا هیچ مزیتی برای حسین فریدون در این پرونده نداشته است. وی نیز همانند هر شهروند دیگری حق اعتراض دارد و مسیرهای قانونی را باید طی کند. امیدواریم که به این مساله منصفانه رسیدگی شود و در دفاع از هر چیزی که به حقوق مردم مربوط می‌شود هیچ کسی مداخله‌‌ای نمی‌کند که خدای ناکرده دفاع ناحقی بخواهد انجام بدهد.
سخنگوی دولت عنوان کرد: استدلال‌های وی نیز باید مانند هر شهروند دیگری شنیده شود و انشاءالله که منصفانه در این مورد قضاوت شود. روی سخن من به برخی از مخالفان دولت و رسانه‌ها است. به هر حال اگر منتقد هم هستید اجازه بدهید دادگاه کار خود را انجام دهد. ایجاد فضای سنگین سیاسی روی دادگاه متاسفانه رویه‌ای است که ما مدتی است با آن مواجه هستیم. ربیعی ادامه داد: در روزهای گذشته و در حالی که دولت و ملت عراق خود را برای میزبانی از بزرگترین رخداد فرهنگی و مذهبی جهان آماده می‌کردند و منطقه نیز همزمان در حال حرکت به سوی صلح و ثبات است حوادث تلخی را شاهد بودیم که متاسفانه عده‌ای نیز در این حوادث جان خود را از دست دادند. سخنگوی دولت یادآور شد: دولت عراق اطمینان داده که هیچ برخوردی میان نیروهای امنیتی و معترضان رخ نداده است و گروه‌های فرصت‌طلب دیگری دست به این جنایت زده‌اند از مردم عراق می‌خواهیم خویشتن‌داری بیشتری به خرج دهند و به دنبال راه حل‌های دموکراتیک و قانونی برای رسیدگی به مطالبات و پاسخ به آن باشد. ربیعی خاطرنشان کرد: شهروندان عراقی ضمن پیگیری مطالبات خود باید از هوشیاری لازم برای سوء استفاده بدخواهان از اعتراضات خود برخوردار باشند و به آنها فرصت پیگیری بداندیشی آنها را ندهند.
ربیعی در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده از سوی قاضی صلواتی مبنی بر ارتباط همسرش با یک متهم و نقل و انتقال ۲ میلیارد تومان اظهار داشت: من همسر ندارم. اسم کوچک را نیاوردند؟ حتما فرد دیگری را منظورشان بوده است. شباهت‌های اسمی گاهی اوقات دردسر ایجاد می‌کند. من از قاضی صلواتی درخواست می‌کنم توضیحاتی درباره فرد مدنظرشان بدهند. از طرفی، شوکه هم شدم و با خود گفتم همسرم کجا بود؟
او با بیان اینکه اطمینان داریم دولت و ملت عراق از بلوغ و آگاهی کافی برای حل مشکلاتشان برخوردار هستند و به خوبی از عهده آن برخواهند آمد، گفت:‌ راه درست غلبه بر مشکلات وحدت عراق حول مرجعیت این کشور و تکیه بر آن است. جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آنها اعلام می‌کند و هیچ شکلی از تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.
بخش جاری بودجه از نفت جدا می‌شود
ربیعی درباره تصمیم دولت در حذف درآمدهای نفتی از بودجه جاری کشور، گفت: بخش جاری بودجه از نفت جدا می‌شود و تمام تلاش ما بر این است که بودجه جاری را از منابعی مانند مالیات و سایر درآمدهای دولت جبران کنیم و بودجه نفت را برای پروژه‌های عمرانی استفاده کنیم. او در این زمینه توضیح داد: نمی‌خواهم بگویم دولت دو نوع بودجه خواهد نوشت؛ یکی برای نفت و یکی برای غیرنفت، بلکه یک برنامه بودجه خواهد بود ولی می‌توانید چنین تصویری هم داشته باشید. گرچه تحریم آسیب رسان و بد است و علیه ملت عمل می‌کند اما برای سیاستگذار برکاتی هم دارد؛ اینکه بتوانیم بودجه جاری را متکی بر منابع داخلی قرار دهیم یکی از اتفاقات خوبی است که در حال رخ دادن است.
سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در زمینه یارانه ها و به ویژه یارانه های پنهان هم گفت: این بحث در ستاد سران سه قوه مطرح شد و باید تصمیمی اتخاذ کنیم که این تصمیم وجوه اقتصادی، اجتماعی، زندگی و رفاه مردم را باهم در نظر داشته باشد. در این زمینه سناریوهای متعددی مطرح بوده و در دستور کار قرار دارد و وقتی به یک نظریه منسجم و قابل تصویب برسد اطلاع رسانی و اعلام خواهد شد.
او ادامه داد: به دلیل متغیرها و ذینفعان متعددی که در این تصمیم موثر است هنوز به طور مشخص اتخاذ نشده ولی فکر می‌کنم در مرحله نهایی است. اما آنچه که مسلم است و می‌توانم بگویم این است که هرگونه تصمیم درباره یارانه ها، یارانه های پنهان و به ویژه موضوع سوخت، هرگونه تصمیمی که اتخاذ شود افزایش، توان و رفاه دهک های پایین جامعه در نظر گرفته خواهد شد؛ یعنی مراقبت از دهک ها و طبقه متوسط در این تصمیم گیری ها قطعاً محفوظ است.
استفاده از سرنگ آلوده را تکذیب می‌کنم
ربیعی درخصوص سرنگ‌های آلوده در روستای چنار محمودی (لردگان از توابع چهارمحال و بختیاری)، گفت: من در ارتباط با این موضوع با ۲ مدیرکل اطلاعات منطقه، معاونان وزیر بهداشت و خود وزیر بهداشت به طور مفصل گفت و گو کردم همچنین با مسئولان سیاسی منطقه صحبت کردم و اطلاعاتی که امروز ارائه می‌کنم اطلاعات جامع و دقیقی است. او تاکید کرد: اولا هرگونه استفاده از سرنگ آلوده توسط بهیار وزارت بهداشت کاملا تکذیب می‌کنم و این ادعا به هیچ وجه درست نیست.
سخنگوی دولت بیان کرد: ماجرا از این قرار است که فردی به پزشک مراجعه می‌کند و پزشک تشخیص می‌دهد که ایمنی بدن او پائین آمده است. و وی را به آزمایش‌های بیشتری ارجاع می‌دهد. وظیفه وزارت بهداشت این است که به وظیفه خودش به‌طور اخلاقی و حرفه‌ای عمل کرده است. بلافاصله با دیدن این علائم شیوع‌شناسی می‌کند که علت این موضوع چیست. ربیعی عنوان کرد: به طور طبیعی هر نوع بیماری از جمله وبا، طاعون و ... به هر کجا که برود کنترل‌های لازم صورت می‌گیرد و بیماری به طور کامل از بین می‌رود و به همین سیاق این کار صورت گرفته است. او خاطرنشان کرد: ماجرا از وقتی به انحراف رفت که یکی از بهورزان خوب ما بدون هیچ تخصصی و سوالی از او توسط مقام قضایی استان بازداشت شد. من سوال کردم و گفته شد بازداشت او به دلیل این بوده که ممکن است علیه او خشونت به خرج داده شود. ولی همه اطلاعات غلط از همین نقطه شروع شد.
سخنگوی دولت افزود: بیماری‌هایی که پایه‌های ۱۰ ساله و هشت ساله دارند و این بیماری از بیماری‌هایی است که در عرض یک ماه به‌وجود نمی‌آید. فکر می‌کنم اینقدر ناچیز است که در همه دنیا روزانه انواع و اقسام بیماری‌ها را در کل دنیا و در شهرهای مختلف هست و پیرامون این بیماری‌ها مطالعه انجام و پیشگیری می‌شود. ربیعی اظهار داشت: منطقه یک، فرهنگی و با فرهنگ خوب و با افرادی متدین با عقبه فرهنگی از منطقه است به اعتقاد من ناامنی روانی، بیشتر در منطقه اثر گذاشته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: