کد خبر: ۱۱۱۳
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
روند ساخت بیش از 300 واحد مسکونی احداثی سیل زده در استان مازندران با پیشرفت فیزیکی 55 درصدی ادامه دارد و به گفته مسئولان تا سه ماه آینده به اتمام می رسد.

 محمد اکبری-  روند ساخت بیش از 300 واحد مسکونی احداثی سیل زده در استان  مازندران با پیشرفت فیزیکی 55 درصدی   ادامه دارد و به گفته مسئولان تا سه ماه آینده به اتمام می رسد.

شامگاه 26 اسفند بارش مداوم باران در استان های شمالی موجب وقوع "سیل دورانی" (سیل هایی که هر صد سال یک بار رخ می‌دهد) در 12 شهرستان مازندران شد. روستاهای حسن‌آباد و میاندورود کاملاً زیر آب رفت و بارش 300 میلی لیتری آب طی دو روز که برابر با 70 درصد بارش های کل سال بود، به بیش از هشت هزار  واحد مسکونی شهری و روستایی خسارت زد.
بارش غافلگیر کننده در روزهای پایانی سال تا آن جا ادامه یافت که تردد در برخی روستاهای استان با قایق موتوری و جت اسکی صورت می گرفت.
مقدار آب در برخی رودخانه‌ها از جمله تلار، تجن و نکارود بالا رفت و جدای از سیل و آب گرفتگی در استان، ریزش سنگ در محورهای کوهستانی نظیر سوادکوه، بارش شدید برف تاارتفاع یک و نیم متر در کندوان، هراز و کیاسر و خالی شدن زیر ریل قطار در محدوده راه آهن شمال، همچنان حال مازندران را تا روزهای پس از عید نوروز ناخوش کرد.
سهم مناطق سیمرغ، کیاکلا و ساری از این آب گرفتگی، خسارت مادی قابل توجهی بود و روستاهای ایول، سنور، چالو، لنگر، آلایکلا، کردمیر، ولویه علیا، سفلی، تلمادره، اراء، پشرت، کوات، قلعه‌سر، اروست و مالخواست با بارش شدید برف مواجه بودند. همانند دیگر استان های سیل زده در این جا نیز همیاری های به هنگام نیروهای امداد اعم از هلال احمر، ارتش،  سپاه پاسداران و به دنبال آن همت مردمی برای حمایت های مادی و معنوی مرهمی بر آلام بلادیدگان سیل بود.
بهره برداری از 7 هزار واحدمسکونی تعمیری  
طبق مشاهدات گزارشگر اعزامی خراسان به مازندران، پس از گذشت پنج ماه از این حادثه عملیات عمرانی واحدهای مسکونی شهرها و روستاهای مازندران همچنان ادامه دارد و  کار تعمیرحدود هفت هزار واحد مسکونی آسیب دیده در هفته سوم ماه مرداد به طور کامل  پایان یافته است. اکنون کمتر نشانی از آثار سیل بلا خیز در راه های مواصلاتی ، خطوط راه آهن و تاسیسات شهری باقی مانده است وماراتن احداث حدود 400 واحد مسکونی در سراسر استان همچنان ادامه دارد.
دعای خیر «سید خانم»
در روستای "تالار پشت" که  یکی از نقاط ثقل سیل مازندران به شمار می رود،  پیرزنی با صورت مهربان گوشه ایوان خانه اش نشسته  است و کارگران درحال بردن کابینت به داخل خانه نوساز او هستند. او با دیدن ما ازجا بلند می شود و باپندار این که از طرف بنیاد مسکن یا بنیادهای خیریه هستیم با لهجه شیرین مازنی از ما تشکر می کند.
وقتی خود را معرفی می کنیم و می گوییم هدف مان چیست، به ما می گوید: «خانه ام را بنیاد ساخت و خیران آن را آباد کردند.» وقتی به داخل خانه نگاه می اندازیم تلویزیون، کولر گازی، یخچال و اجاق گازی را می بینیم که همانند آن در تعداد دیگری از خانه های روستا هم دیده می شود.
این جا برخلاف جاهای دیگر خیران استانی  در تعامل با مسئولان ساخت واحدها، دستاورد زیبایی پدید آورده اند.
بنیاد مسکن خانه ها را می سازد و خیران هزینه وسایل آن را پرداخت می کنند.
حاصل آن در همه خانه های ساخته شده زیبایی خاصی دارد.طی  همین روز در روستای آبمال با حضور مسئولان بنیاد مسکن، مدیران استانی، امام جمعه ساری و اهالی روستا نخستین واحد مسکونی احداثی افتتاح می شود.
 کمیت زمان ساخت و کیفیت آن قابل توجه است اما آن چه خودنمایی می کند این است که اتاق های خانه هنوز در ندارد و کابینت هایش هم نصب نشده است. پس از اعلام این موضوع  با مساعدت خیران و مسئولان بنیاد در همان حاشیه مراسم خبر خوش نصب کابینت و درهای اتاق را به ساکنان خانه می دهند.
از دیگر موارد قابل توجه در مناطق آسیب دیده شهری و روستایی استان مازندران آن است که این جا حتی یک چادر هم دیده نمی شود. بنا به گفته مسئولان استانی از همان بدو وقوع حادثه با سیاست های اتخاذ شده کلیه آسیب دیدگان با تسهیلات ارائه شده در خانه اسکان داده شده اند.
بانک ها به تعهدات شان عمل کردند
محمد خان نوذری مدیر کل بنیاد مسکن استان مازندران در گفت وگو با خراسان می گوید: در همان روزهای اول سال نو کار کارشناسی و ارزیابی خسارت ها به سرعت انجام شد به طوری که بنیاد مسکن استان مازندران اولین پرداختی تسهیلات بلاعوض به مردم را از سوم فروردین آغاز کرد. همین موضوع باعث شد روند بازسازی سرعت بیشتری داشته باشد به طوری که اکنون برای  هفت هزار واحد تعمیری 26 میلیارد تومان تسهیلات بلا عوض پرداخت شده است.
 تمامی افرادی که واحدهای آسیب دیده داشتند به بانک های عامل معرفی شدند و خوشبختانه بانک ها هم تعهدات خود را در این زمینه انجام داده اند.
خان نوذری درباره روند ساخت واحد های احداثی استان نیز می گوید: برای کلیه واحد های احداثی استان پرونده تشکیل شد  و از 400 واحد احداثی 300 واحد در مراحل مختلف ساخت قرار دارد.
بهره برداری از300 واحد تا 3 ماه آینده
وی همچنین خاطر نشان می کند: با توجه به کاهش بارندگی در این ایام شرایط به ما اجازه می دهد تا سرعت ساخت و ساز را بالا ببریم. از این رو انتظار داریم تا قبل از شروع فصل سرما در این منطقه کار تمامی واحدهای احداثی استان به پایان برسد.
مدیر کل بنیاد مسکن استان مازندران این نکته را یادآورمی شود که شمارش معکوس بهره برداری از واحد های مسکونی آغاز شده و اکنون کار ساخت و بهره برداری در تمامی شهرستان ها را شاهد هستیم.
بنا به گفته مسئولان بنیاد هم اکنون  25 خانه احداثی به بهره برداری رسیده است و روزانه با پیشرفت فیزیکی 55 درصدی به این عدد اضافه می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: