کرونا برملاکننده ضعف درونی کشورها

کرونا برملاکننده ضعف درونی کشورها حمزه نوذری . استاد دانشگاه خوارزمی اپیدمی‌ها، به‌ویژه از نوع جهانی آن، می‌توانند منجر به تغییرات اساسی و بنیادی در عرصه‌های مختلف زندگی شوند. درباره پیامدهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی شیوع ویروس کرونا سخن بسیار گفته شده است.

بار مسئولیت روی دوش مجلس

طرح مجلس با عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها» درحالی دیروز تایید و ابلاغ شد که پیش از این انتظار می‌رفت چنین طرحی به مرحله نهایی نرسد. با توجه به چالش‌هایی که هم اکنون در سطح بین‌الملل وجود دارد این طرح می‌تواند موارد جدیدی را متوجه ایران کند، با این حال شاید بتوان امیدوار بود در آینده وضعیت دیگری را شاهد باشیم که بیشتر با منافع ملی کشور مطابقت داشته باشد.

طرحی که شمشیر تحریم را تیزتر می‌کند!

در قبال اقدام تروريستي که منجر به شهادت دانشمند هسته‌اي ايران شد، بايد پاسخ قاطع داده شود به صورتي که هم دقيق و هم موثر و تاثيرگذار باشد تا بتواند نقش بازدارنده داشته باشد؛ به‌گونه‌اي که دشمنان از تکرار چنين جناياتي پشيمان شوند.

سه پرسش مهم از مجلس ایران

در عبور از سال سختی که می‌گذرانیم، خبر تلخ تروری دیگر در آبسرد تهران، بر غم‌های پیشین مردم افزود و نگرانی‌ها و پرسش‌هایی را در حوزه امنیت اجتماعی پدید آورد. به اندازه کافی، اخبار و انتقادات مختلفی در کشور و رسانه‌های اجتماعی در این خصوص نقل شده است

در نقد بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای نوعی بازاریابی است که افراد مختلفی در این سیستم به عنوان بازاریاب انتخاب می‌شوند.این افراد اگر بتوانند محصولی را به فروش برسانند پورسانت دریافت می‌کنند. این شیوه در عمل در کشور ما سابقه‌ای به نام شرکت‌های هرمی را دارد.

آنچه نیاز داریم؛ اجماع ملی است

اقدام تروريستي که روز جمعه انجام شد و دکتر محسن فخري‌زاده، يکي از دانشمندان هسته‌اي ايران به شهادت رسيد، قطعا با اهداف بلندمدت و مشخصي در اين برهه زماني صورت گرفته است و دشمنان انقلاب و آن کساني که به دنبال اين بودند تا از فضايي که دونالد ترامپ طي دوسال گذشته در منطقه ايجاد کرده

هوشیاری در برابر دشمنان

اقدام تروریستی جمعه گذشته اهداف چندگانه‌ای را نشان کرده است: نخست؛ محروم کردن کشور از وجود یکی از سرمایه‌های انسانی که حضورش بدخواهان کشور را می‌آزرد. دوم؛ ایجاد تردید عمومی به کیان و ساختار امنیتی کشور.

ایران و سازمان همکاری‌های شانگهای

روابط ایران با شرق و غرب همواره به عنوان بحثی مجادله برانگیز مطرح بوده است. ایران در عین آن که از منظر جهت گیری‌های سیاسی در پرتو رهیافت انقلابی خود در میدان مغناطیسی نظام بین‌الملل با غرب هم جهت نیست و با وجود آنکه به لحاظ جغرافیایی در موقعیتی به نسبت دور با غرب قرار گرفته اما به لحاظ برخی منافع سیاسی و به ویژه اقتصادی در کنار همگرایی‌های ارزشی نظیر باورمندی به دین الهی با غرب همسویی دارد

چشم‌انداز تحولات سال آینده

بودجه و قيمت 11هزار توماني ارز دقيقا تصديق مي‌کند که چه کسي پشت افزايش‌هاي قيمت ارز بوده است. آنچه مسلم است اينکه تداوم وضع موجود، پيامدهاي اجتماعي و سياسي را در چشم‌انداز نه‌چندان دور کشور قرار مي‌دهد و بنابراين مسئولان ناگزير به اين تغيير جهت‌گيري‌ها هستند. در غيراين صورت بايد عملا هزينه‌هاي جبران‌ناپذيري را پذيرا باشند.

‌«تخریب سریع» به جای دیگر گزینه ها

‌«تخریب سریع» به جای دیگر گزینه ها کیومرث اشتریان .‌استاد دانشگاه تهران شماری از اقدامات مشکوک و بحران‌زا در هفته‌های اخیر در منطقه انجام شده که ترور شهید فخری‌زاده آخرین آنهاست. ورود B52، درخواست ترامپ از مشاوران ارشد امنیت ملی برای اجرای گزینه‌های حمله به ایران و... نمونه‌های دیگر این اقدامات جنگ‌افروزانه آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن است.