تلنگری به وسعت بشریت

گفتن از رنج‌های سال 98 آن‌قدر آسان است که اگر قرار باشد تنها یک مرور ساده در ذهن داشته باشیم کم نیستند ناخوشایندی‌هایی که جلوی دیدگان‌مان یک به یک ظاهر شوند.

همچنان امیدواریم

به همراه همکاران در حال آماده کردن آخرین شماره آفتاب یزد برای سال 1398 هستیم و دقیقا نمی دانم چگونه باید با این یادداشت به استقبال سال جدید برویم.سال 98 سالی دشوار بود که تقریبا می شود گفت غالب روزهایش با خبرهای بد شروع شد.

بگذرد این روزگار تلخ تر از زهر

سالي که در حال اتمام است، سال خوبي براي مردم ما نبود. با سيل شروع شد و با زلزله و بلاهاي طبيعي ديگري ادامه يافت و در پايان سال ويروس لعنتي کرونا را براي ما به ارمغان آورد.

مذهب و کرونا

از ابتدای شروع ماجرای کرونا دو جریان تلاش داشتند در این ماجرا، مذهب را مقابل علم تجربی قراردهند. اول جریان ضد انقلاب با همه رسانه های خارجی و عوامل داخلی خود و دوم جریانی که یا مرتبط به شیعه انگلیسی هستند یا دین را مطابق مبانی اصلی شیعه نشناختند.

عمو نوروز! لطفاً لبخند بزن

کرونا، آخرین حادثه تلخ و مرگبار سالی است که با سیل و ویرانی آغاز شد. در‌ این فاصله صدها نفر به کام مرگ رفتند، هزاران نفر بی‌خانمان شدند، فقر و مسکنت، بیکاری و تورم، فاصله طبقات فقیر و متوسط را به طبقه مشترک تبدیل کرد.

سرت را بالا بگیر خانم معلم!

در این روزهای بزرگ ناسپاسی و از هم هراسی، در این اندوه عالمگیر قحطی وجدان و در این روزگار شرمساریِ شرف، تعهدت به فرزندان ایران زمین را می ستایم خانم معلم. برما ببخش اگر برخی ها، با نامهربانی هاو خام گویی ها تو را رنجاندند.

کرونا و ابهامات ترور بیولوژیک

در شرايط شيوع کرونا ويروس با برگزاري رزمايش بيولوژيک که در شرايط عادي سخت و دشوار است، مي‌توانيم از فرصت استفاده کنيم. نيروهاي مسلح اکنون که فضاي مناسبي وجود دارد، مي‌توانند کارآمدي خودشان در اين عرصه را نشان دهند که وقتي چنين وضعيت اپيدمي براي يک بيماري فراگير به‌وجود آيد، چگونه بايد با آن مقابله و مديريت بحران کنند.

ده سال پس از جنگ جهانی کوچک در سوریه

امروز دقیقا ده سال از جنگ داخلی سوریه می‌گذرد. جنگی که علاوه بر از بین رفتن صدها هزار نفر، آواره شدن میلیون‌ها انسان و تخریب سراسری سوریه، تبدیل به بحرانی شد که نه تنها منطقه خاورمیانه، بلکه نظام جهانی را نیز درگیر خود کرد.

آقای دولت! اندازه جیب‌تان وعده بدهید

در ابتدا پوزش می‌خواهم از لحن تند این وجیزه. می‌گویند هنگام عصبانیت نه سخن گو و نه بنویس. تامل کردم اما نشد که نگفت چرا که به جای مسئولان ما باید جواب پیام‌های بیشمار مردم را بدهیم.

حقوق فردی، تکالیف اجتماعی و مدیریت بحران کرونا

زندگي اجتماعي الزامات و تکاليفي را متوجه افرادي مي‌کند که در آن گستره حضور دارند. اصولا زندگي اجتماعي تا حد زيادي آزادي‌ها و حقوق فردي اشخاص را محدود مي‌کند و براي بقاي جامعه تکاليف عمومي و اجتماعي را جايگزين بخشي از حقوق و آزادي‌هاي فردي مي‌کند.