هژمونی از‌دست‌رفته

هژمونی از‌دست‌رفته احمد غلامی . سردبیر هژمونی «طبقه متوسط» از‌ دست ‌رفته است؛ طبقه‌ای که در ظهور و افول دولت‌های بعد از انقلاب نقش اساسی داشته است. پیش از دولت هاشمی‌رفسنجانی، خرده‌بورژواها در سیاست و اقتصاد، حضوری تعیین‌کننده داشتند؛ اما دولت سازندگی بود که این طبقه را کدگذاری کرد و با شعار تخصص به‌اضافه تعهد، آن را در میدان سیاست عملیاتی کرد.

ایران و ترامپ در دور دوم

جان بولتون مشاور سابق امنیت رئیس جمهور آمریکا اخیراً مدعی شده است که اگر ترامپ در انتخابات آتی آمریکا بار دیگر پیروز شود در دور دوم ریاست جمهوری رفتار ملایمی را با ایران در پیش خواهد گرفت تا بتواند به توافق دست یابد.

مواضع مبهم مسئولان درباره حوادث اسفناک شهري

ظاهرا مسئولان ما بنا ندارند با استفاده از تجارب گذشته براي جلوگيري از حوادث دهشتناک آينده استفاده کنند. هر وقت حادثه دوران‌سازي اتفاق مي‌افتد، با تريبون‌هايي که برخي از مقامات نهادهاي مختلف کشور در اختيار دارند، با نوعي ظرافت و ادبيات مبهم ضمن دفع مسئوليت از خود، نوعي طوق مسئوليت را به گردن ديگران مي‌اندازند.

ریشه کنی «ریشه دوانده ناخوانده»

مولا علی (ع) در حکمت ۲۱ و ۱۱۸ نهج‌البلاغه می‌فرمایند: « برای هر کسی در زندگی، فرصتهایی پیش می‌آید که گاه در اثر جهل و عدم آگاهی، بی‌توجه از کنار آن گذر می‌کند. فرصتها چون ابر بهاری در گذرند.

چرا از گذشته درس نمي‌گيريم؟

متاسفانه باز هم در اثر غفلت و سوءمديريت صحيح مالک ساختمان و عدم‌نظارت و برخورد جدي پاره‌اي از سازمان‌ها و نهادهاي دولتي حادثه تلخي رقم خورده که طي آن نزديک به 20 نفر از شهروندان عزيزمان که اغلب آنان، جزو کادر درمان زحمتکش و پزشکان گرانقدر بوده‌اند

کرونا برهم‌زننده بازی ترامپ

کرونا برهم‌زننده بازی ترامپ احمد عظیمی بلوریان . استاد پیشین مریلند در چند ماه گذشته، هیچ موضوعی به اندازه کرونا در رسانه‌ها و افکار عمومی مرکز بحث قرار نگرفته است.

همه پرچم‌خواهان عدالت

عدالت‌خواهی در نظام جمهوری اسلامی برگرفته از معرفت درون‌دینی است که قله آرمانی آن سیره امیرالمؤمنین (ع) است. رهبران انقلاب اسلامی ارزش و جایگاه عدالت‌خواهی را در تراز «مشروعیت» خود و نظام می‌دانند و همیشه جوانان را به «عدالت‌خواهی واقعی» ترغیب و تشویق کرده‌اند.

آزمون اعتبار سازمان ملل

بیشترین تلاش دولت «دونالد ترامپ» در سه سال گذشته متوجه مدار عصبی تهران شد تا بلکه دولتمردان ایرانی را تسلیم خواست‌های واشنگتن کرده و یا واکنش عصبی آنان را برانگیزد.

فکتورينگ، حلقه مفقوده‌ تامين مالي بنگاه‌هاي کشور

چالش مطالبات معوق بنگاه‌هاي کشور از دولت، نهادهاي عمومي و بخش‌هاي تابعه‌ آن نهادهاي عمومي، نهادهاي حاکميتي به‌عنوان يکي از مهم‌ترين موانع مديريت نقدينگي در بنگاه‌ها، به‌ويژه بنگاه‌هاي کوچک و متوسط کشور است که در شرايط فعلي تحريم‌هاي ظالمانه و تورم حاکم بر اقتصاد، موجبات تعديل نيرو و بعضا ورشکستگي و توقف فعاليت‌هاي آنها را فراهم آورده است.

مقررات کاغذی علاج کار نیست

مقررات کاغذی علاج کار نیست کامبیز نوروزی . حقوق‌دان یک دستور، تصویب‌نامه باشد یا دستورالعمل یا قانون، زمانی واقعا دستور است و در جامعه و برقراری نظم اثر می‌گذارد که اجرا‌شدنی باشد.